thumb image

Moje spotkanie z klockami Numikon – godne polecenia

Kategoria: Ciekawe pomysły na majsterkę, zabawę i naukę.

To co odróżnia Numikon od innych pomocy edukacyjnych to wzorowanie się na naturalnych liczmanach jakimi są palce. Pracując z dziećmi łatwo można zauważyć przejście od przeliczania do liczenia –pierwszy etap kończy się w momencie kiedy dziecko przestaje przeliczać palce swojej ręki za każdym razem – sprawdzając czy jego dłoń zawiera pięć palców. Przychodzi taki moment, że już wie, że palców jest pięć.

Chciałabym się podzielić swoimi spostrzeżeniami na temat nowej na naszym rynku zabawki edukacyjnej Numikon . Przeznaczona jest ona w swoim założeniu do kształtowania pojęcia liczby w różnych jej aspektach. Kiedy wpisałam w Internecie tajemniczą i nic nie mówiącą w pierwszej chwili nazwę: [Numikon] ukazało mi się bardzo dużo linków. Oprócz tych związanych z filmami You Tube, zdjęciami i informacjami od dystrybutora, z zaciekawieniem przeczytałam posty umieszczone na forach rodziców, którzy wymieniali się między sobą spostrzeżeniami na temat tego produktu.

Kiedy zaczęłam bawić się zestawem indywidualnym Numikon zostałam oczarowana pomysłowością twórców gry, którzy zaproponowali wiele form przedstawienia poszczególnych liczb. Budowa każdego klocka daje liczne możliwości zarówno jego użytkownikowi – dziecku – jak i nauczycielowi. Każda z liczb przedstawiona jest w postaci klocka w odpowiednim, tylko jemu przypisanym kolorze wraz z otworami, które przedstawiają wartość liczby. To właśnie ta nietypowa budowa klocka, która umożliwia np. nałożenie ich na palce u rąk przełamuje klasykę od lat znanych już z kolorowych liczb. Otwory te pozwalają dziecku doświadczać poprzez: nakładanie klocków na palce, wkładanie w otwory specjalnych kolorowych trzpieni, przesypywanie przez otwory piasku, układanie na otworach takiej samej ilości kamyczków lub muszelek itp., tworzenie układanek zarówno w pionie jak i w poziomie.

Nakładając na siebie poszczególne klocki można również zaobserwować występujące pomiędzy nimi zależności. Możemy postawić pytanie: O ile klocek ma większą lub mniejszą wartość od tego, który został dobrany? Nakładając klocek na klocek możemy łatwo nauczyć dzieci rozkładania dowolnej liczby na składniki. Podczas tej czynności ważne jest, aby nakładane klocki nie wychodziły poza ten klocek bazowy – dziecko poznaje różne sposoby nakładania klocków, a tym samym różne zależności pomiędzy liczbami. To co odróżnia Numikon od innych pomocy edukacyjnych to wzorowanie się na naturalnych liczmanach jakimi są palce. Pracując z dziećmi łatwo można zauważyć przejście od przeliczania do liczenia –pierwszy etap kończy się w momencie kiedy dziecko przestaje przeliczać palce swojej ręki za każdym razem – sprawdzając czy jego dłoń zawiera pięć palców. Przychodzi taki moment, że już wie, że palców jest pięć.

Kolorowe liczby Numikon oparte są na piątkach. Klocek przedstawiający liczbę 5 jest tak zbudowany,że łatwo mieszczą się w nim wszystkie palce jednej ręki. Klocek przedstawiający liczbę 10 zachęca do umieszczenia w swoich otworach wszystkich palców obu rąk. Takie zabawy pozwalają na utrwalanie zależności pomiędzy ilością palców, a każdą z rąk: jedna ręka 5 palców, dwie ręce 10 palców. Zestaw daje wiele możliwości ćwiczeń.
Możemy:
– utworzyć liczydło przesuwne na sznurku,
– nakładać na siebie elementy w taki sposób, aby ilość otworów każdej płaszczyzny była ta sama,
– układać klocki w ciągu rosnącym lub malejącym,
– tworzyć mozaiki klocków o tej samej wartości,
Dodatkowo układając klocki na podstawie możemy pokazać, że monografia liczby wcale nie musi być ani trudna ani żmudna. Klocki Numikon przełamują stereotypowe myślenie o poznawaniu liczb, stale uatrakcyjniają naukę. A co najważniejsze rosną wraz z dzieckiem.
Po monografii, jest miejsce na proste zasady i zależności działań odejmowania i dodawania. Z czasem możemy bardzo obrazowo przedstawić zasady mnożenia i dzielenia. Zabawa klockami działa w myśl hasła: zobacz, działaj , a zrozumiesz. W myśleniu abstrakcyjnym tak koniecznym w edukacji matematycznej te możliwości, szczególne u dzieci, które mają z tym problemy, są nieocenione. W podsumowaniu chciałabym tylko dodać, że na pytanie: Ile te klocki kosztują? – odpowiadam: Ten jednorazowy, rozsądny wydatek zwróci się wielokrotnie. Numikon nie jest bowiem zabawką jednego poziomu edukacyjnego. Polecam ją serdecznie i cieszę się, że zaistniała na naszym edukacyjnym rynku.

Anna Sowińska

Możliwość komentowania artykułu jest dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników.